Плюсова температура, яка відзначалася в Україні в першій половині січня, виглядає нетипово. Але якщо подивитися статистику, то з 23 років у дев'яти випадках початок календарного року було приблизно таким же. Тобто практично через рік початок січня у нас тепле. В останні роки частота таких теплих зим збільшується, і з'являється тенденція до зміщення зими на лютий-березень.
Якщо аналізувати вплив високої січневої температури на стан озимих культур, то потрібно констатувати, що температура була вище норми на 8 градусів. Але все одно це не той «плюс», який міг би привести до масового відновлення вегетації.
Все одно це не той «плюс», який міг би привести до масового відновлення вегетації.
Для того, щоб рослини стали активно рости і розвиватися, середньодобова температура повинна бути хоча б вище трьох градусів. Такі температури в першій половині січня були в Криму, але в даному випадку потепління навіть благо, так як в грудні на півострові ще продовжували досевать. Високі температури дозволили отримати сходи, почалося кущіння - це оптимальна фаза для перезимівлі. Також ознаки ростових процесів є в північних областях.
В цілому рослини не в стані глибокого зимового спокою, і в разі різкого похолодання це було б небезпечно. Наприклад, у 2012 році до кінця січня температура була приблизно така ж, як і зараз. А в кінці місяця вдарили страшні морози, і близько 17% посівів вимерзло. Особливо постраждали Дніпропетровська і Херсонська області.